Contests

Published on October 30th, 2017 by gavin

RESULTS: Rochdale Contest 2017

The popular Rochdale Contest run by the NWBBA saw wins for Milnrow, Marsden Silver, Horwich RMI, Ifton Colliery & Blackley Band.

Full Results:-
Championship Section

1. Milnrow – Mark Bentham (Gallery – Howard Snell)
2. Derwent Brass – Keith Leonard (Spiriti – Thomas Doss)

Highest placed NWABBA Band: Milnrow
Best Instrumentalist Soprano Cornet: Milnrow
Matthew Densfield Memorial Trophy for best percussion across First & Championship: Milnrow

First Section

1. Marsden Silver – Alan Widdop (A London Overture – Philip Sparke)
2. Oldham (Lees) – John Collins (Dances and Allelulas – Philip Sparke)
3. Silk Brass – Tony Wyatt (Essence of Time – Peter Graham)
4. Hade Edge – Jonathan Beatty (Metropolis 1927 – Peter Graham)
5. Freckleton – Tariq Ahmed (A London Overture – Philip Sparke)
6. Haslingden & Helmshore – (Labour and Love Percy Fletcher)
W. Annan Town
W. Skelmanthorpe

Highest placed NWABBA Band: Oldham (Lees)
Best Instrumentalist Solo Cornet: Marsden

Second Section

1. Horwich RMI – Matt Ryan (Variations for Brass Band – Ralph Vaughan Williams)
2. Middleton – Kevin Gibbs (Renaissance – Peter Graham)
3. Pemberton Old DW Wigan B – Mike Golding (Labour and Love – Percy Fletcher)
4. Besses Boys – James Holt (Flashback – Jan de Haan)
5. Delph – Jonathan Davies (Music of a Legacy – Steven Ponsford)
6. Whitworth Vale & Healey – Chris Binns (Gothic Dances – Alan Fernie)
7. Flixton – Ian Brownbill (Music of a Legacy – Steven Ponsford)
8. Uppermill – Dean Redfern (Suite Gothique – Leon Boellmann arr. Eric Ball)
9. Golborne Brass – Matt Shaw (Kingdom of Dragons – Philip Harper)
W. Royal Buckley Town

Highest placed NWABBA Band: Middleton
Best Instrumentalist Soprano Cornet: Horwich RMI

Third Section

1. Ifton Colliery – Scott Robert Lloyd (Renaissance – Peter Graham)
2. Dobcross Silver – Grenville Moore (Labour and Love – Percy Fletcher)
3. BD1 Brass – Lee Skipsy (Hinemoa – Gareth Wood)
4. Greenfield – Tom Hallam (Fire in the Blood – Paul Lovett Cooper)
5. Littleborough – Adrian Woodhead (Henry V – Ralp Vaughan Williams)
6. Skelmersdale Prize -James Hall (The Aeronauts – Goff Richards)
W. Farnworth & Walkden

Highest placed NWABBA Member Band: Dobcross Silver
Best instrumentalist Solo Cornet: Dobcross Silver

Fourth Section

1. Blackley – Dan Price (Three Saints – Goff Richards)
2. Cadishead Public – David Holland (Dimensions – Peter Graham)
3. Parr St Helens – J Luden (The Aeronauts – Goff Richards)
4. Lostock Hall – Joshua Hughes (Labour and Love – Percy Fletcher
5. Stockport Silver – Alex Parker (The Journal of Phileas Fogg – Peter Graham)
6. Sale Brass – John Dickinson (Suite in F – Gustav Holst)
7. Denton – Matthew Bailey (Suite Gothique – Leon Boellmann arr. Eric Ball)

Highest placed NWABBA Member Band: Blackley
Best instrumentalist Solo Cornet: Blackley




Comments are closed.

Back to Top ↑