News

Published on March 7th, 2019 by gavin

British Open Spring Festival Details Revealed

The list of bands competing in the 99th British Open Spring Festival, taking place at the Blackpool Winter Gardens on May 18th, has been announced.

The adjudicators teams for the day will be revealed as is tradition, on the day, but will comprise of: Ryan Breen, Garry Cutt, Dave Lea, Steve Sykes, Mark Wilkinson and Thomas Wyss.

2019 Grand Shield:
Test Piece: Fraternity (Thierry Deleruyelle)

Camborne Town (Kevin Mackenzie) (F)
cooperation band (Mike Fowles) (S)
East Yorkshire Motor Services (Stig Maersk) (F)
Filton Concert Brass (Tom Davoren) (F)
Friary Guildford (Chris King) (S)
GUS Band (Chris Jeans) (F)
Jaguar Land Rover (Brad Turnbull) (S)
Milnrow (Dennis Hadfield) (F)
NASUWT Riverside (Prof Nicholas Childs) (S)
Oldham Band (Lees) (John Collins) (S)
Pemberton Old Wigan (Ben Dixon) (S)
Rainford (Gareth Brindle) (F)
Redbridge (Jeremy Wise) (S)
Reg Vardy (Russell Gray) (S)
Rothwell Temperance (David Roberts) (F)
Skelmanthorpe (Martin Heartfield) (S)
St Dennis (Darren R Hawken) (S)
Thoresby Colliery (Ian McElligott) (F)
Tongwynlais Temperance (Gareth Hann) (F)
Woodfalls (Dr Robert Childs) (F)

2019 Senior Cup:
Test Piece: Symphonic Music for Brass Band (Paul Huber)

Ashton under Lyne (Philip Chalk) (S)
Aveley & Newham (Alan Duguid) (S)
Blackburn & Darwen (Daniel Thomas) (F)
City of Cardiff (Melingriffith) (Christopher Bond) (S)
Dalmellington (Nigel Boddice) (F)
Derwent Brass (Jack Capstaff) (F)
Elland Silver (Daniel Brooks) (F)
Goodwick Brass (Matthew Jenkins) (F)
Hatfield & Askern Colliery (Stan Lippeatt) (F)
Hepworth (Dr David Thornton) (F)
Kingdom Brass (Ian Porthouse) (S)
Kirkintilloch (TBA) (S)
Llwydcoed (Chris Turner) (S)
Lydbrook (Glyn Williams) (F)
Newtongrnge Silver (Andrew Duncan) (F)
Northop Silver (John Doyle) (F)
Ratby Co-operative (Dave Purkiss) (S)
Roche Brass (David Johnson) (S)
TCTC Group Band (Jeff Sparkes) (S)
Wantage Silver (Paul Holland) (S)
Yorkshire Imperial Urquhart Travel (Simon Greswell) (S)

2019 Senior Trophy:
Test Piece: Triumphant Rhapsody (Gilbert Vinter)

Burry Port (Ceri John) (F)
City of Bradford (Lee Skipsey) (S)
Drighlington (Neil Robinson) (S)
Easington Colliery Brass (Jonathan Fenwick) (S)
East London Brass (Jayne Murrill) (F)
Ebbw Valley Brass (Gareth Ritter) (F)
Eccles Borough Brass (Mareika Gray) (F)
Jackfield Brass (David Maplestone) (F)
Laganvale (Metal Technology) (Keith Anderson) (S)
Marsden Silver Prize (Andrew Lofthouse) (S)
Shepherd Group (Richard Wilton) (F)
SPAL Sovereign Brass (Trevor Jones) (F)
Staffordshire (Craig William) (F)
Strata Brass (Jonathan Bates) (F)
Thundersley Brass (Melvin White) (S)
Tylorstown (Gary Davies) (S)
UNISON Kinneil (Raymond Tennant) (S)
Unite the Union (John Roberts) (F)
Vernon Building Society Poynton (Ryan Watkins) (S)
Verwood Concert Brass (Kevin Smith) (S)

(F) First half of contest draw
(S) Second half of contest draw




Comments are closed.

Back to Top ↑