Contests

Published on February 8th, 2017 by gavin

Midlands Runners & Riders Announced For Regional Championships

The list of 80 bands who are set to compete at the Midlands Regional Championships over the weekend of 11th-12th of March have been announced. As usual, the top three sections will compete at the Civic Hall in Bedworth, with the third and fourth sections competing at the Nicholas Chamberlaine Collage.

Championship Section:
Sunday 12th March
The Civic Hall, Bedworth
Adjudicators: Philip Harper and Leigh Baker
Draw: 1.00pm
Commence: After the Second Section results

Bedworth Brass
Bilton Silver (Rugby)
Blidworth Welfare
Derwent Brass
Desford Colliery
Jackfield
Jaguar Land Rover
Newstead Brass
Ratby Co-operative
Spal Sovereign Brass
Staffordshire
Thoresby Colliery
Virtuosi GUS

First Section:
Saturday 11th March
The Civic Hall, Bedworth
Adjudicators: Dr Chris Davis and Kevin Wadsworth
Draws: 10.00am & 12.00pm
Commence: 11.00am

Carlton Brass
Enderby
Foresters Brass 2000
Gresley Colliery
Harborough
Hathern
Ibstock Brick Brass
Ireland Colliery Chesterfield
Kibworth
Langley
Leicestershire Co-op
Oddfellows Brass
Rushden Town
Shirebrook Miners Welfare
Shirley
Wigston

Second Section:
Sunday 12th March
The Civic Hall, Bedworth
Adjudicators: Derek Renshaw and David Hirst
Draws: 9.00am & 10:30am
Commence: 10:00am

Avonbank(Evesham)
Bakewell Silver
Burbage Buxton
City of Coventry
Daventry Brass
Foss Dyke
Glossop Old
Hucknall & Linby MC
Newhall
Pleasley Colliery Welfare
Raunds Temperance

Third Section:
Saturday 11th March
Nicholas Chamberlaine Collage
Adjudicators: David Hirst and Derek Renshaw
Draws: 10.00am & 12:00pm
Start: 11.00am

Amington
Arrow Valley Brass
Audley Brass
Brackley & District
City of Birmingham
Cubbington Silver
Ifton Colliery
Long Eaton Silver Prize
Matlock
Melton
(Resdev) Market Rasen
Rolls Royce (Derby)
Shirland Welfare
Stamford Brass
Stourport on Severn
Towcester Studio
Trentham Brass
Wellington (Telford)

Fourth Section:
Sunday 12th March
Nicholas Chamberlaine Collage
Adjudicators: Kevin Wadsworth and Dr Chris Davis
Draws: 10.00am & 12.00pm
Start: 11.00am

Bestwood Welfare Black Diamonds
Bilton Silver (Rugby) Training
City of Wolverhampton
Cleobury Mortimer
Corby Silver
Coventry Festival
Croft Silver
Fairfield Buxton
Ilkeston Brass
Kirkby Colliery Welfare
Malvern Hills District
Moulton 77
Newark Town
Porthywaen
Ratby Co-operative Mid
Sherwood Forest Brass
Shipston Town
Skegness
Syston
University of Warwick
WEM Jubilee
Whitwell Brass




Comments are closed.

Back to Top ↑