Contests

Published on February 28th, 2017 by gavin

RESULTS: ODBBA Winter Contest

The ODBBA Winter Contest gave bands the opportunity to showcase their Regional Championship Test Pieces and gain valuable feedback ahead of their respective ‘Area’ contests that are just around the corner.

A special mention of thanks must go to adjudicators, Nick Garman and Alan Duguid, who stepped in at the last minute on Sunday to fill in for judge, Paul Norley who was meant to be the adjudicator for the whole weekend. Sadly due to a bereavement, Paul was unable to attend on the Sunday.

Championship Section
Date: Sunday 26th February
Adjudicator: Alan Duguid

1. East London Brass
2. Verwood Concert Brass
3. Wantage Silver Band
4. Brunel Brass

Best Instrumentalist: Euphonium (East London Brass)
Best Bass Section: East London Brass
Best Cornet: Verwood Concert Brass

First Section
Date: Saturday 25th February
Adjudicator: Paul Norley

1. Kidlington Concert Brass
2. Oddfellows Brass
3. A W Parker (Drybrook) Band
4. Hyde Band
5. Epsom & Ewell Silver Band

Best Instrumentalist: Principal Euphonium (Kidlington Concert Brass)
Best Percussion: Kidlington Concert Brass
Best Bass Section: Oddfellows Brass
Best Cornet: (Soprano Cornet) Kidlington Concert Brass

Second Section
Date: Sunday 26th February
Adjudicator: Alan Duguid

1. Chinnor Silver Band
2. Otterbourne Brass
3. Milton Keynes Brass
4. City of Coventry Brass
5. Tilbury
6. Downton Band

Best Instrumentalist: Flugel Horn, Chinnor Silver Band
Best Percussion: Chinnor Silver Band

Third Section
Date: Saturday 25th February
Adjudicator: Paul Norley

1. Olney Brass
2. Corsham Band
3. Jubilee Brass (Oxford)
4. Tadley Concert Brass
5. Spinnaker Brass
6. Cubbington Silver Band
7. Towcester Studio Brass
8. Oxford Cherwell Brass

Best Instrumentalist:  Principal Euphonium (Olney Brass)

Fourth Section
Date: Saturday 25th February
Adjudicator: Nick Garman

1. Shipston Town Band
2. Crystal Palace
3. Syston Band
4. Gosport Solent Brass
5. Corby Silver Band
6. Pangbourne Silver Band
7. Wantage Academy Band
8. Witney Town Band
9. Bletchington Silver Band
10. Abbey Brass (Abingdon) Band

Best Instrumentalist: Principal Euphonium (Corby Silver Band)

Unregistered Section
Date: Saturday 25th February
Adjudicator: Paul Norley

1. Yarnton Band
2. Hook Norton Brass Band
Best Instrumentalist: Principal Euphonium (Hook Norton Brass Band)

Special Awards:
Band With Most U19 Players: Yarnton Band
Youngest Player of the Contest: Ollie (Syston Band)




Comments are closed.

Back to Top ↑