Contests

Published on November 21st, 2017 by gavin

RESULTS: Brass In Concert 2017

Eikanger-Bjørsvik under the direction of Reid Gilje took the 2017 Brass In Concert title with their speciallay commissioned programme; Tales of the North Sea.

Adjudicators:
Jan Van der Roost & Lito Fontana (Music: Quality of Performance)
Nick Grace (Programme Content)
Richard Evans & Peter Francomb (Entertainment & Presentation)
Ian Bousfield (Soloist & Individual Awards)

Music/Music/Content/Entertainment = Total
Van der Roost/Fontana/Grace/Evans/Francomb= Total

Full Results:

1. Eikanger-Bjørsvik (Reid Gilje): (1) 60 / (2) 57 / (2) 38 / (3) 18 / (5) 16: 189pts
2. Fountain City (Joseph Parisi): (5) 48 / (4) 51 / (1) 40 / (1) 20 / (1) 20: 179pts
3. Foden’s (Dr Robert Childs): (4) 51 / (3) 54 / (4) 34 / (2) 19 / (3) 18: 176pts
4. Cory (Philip Harper): (2) 57 / (1) 60 / (6) 30 / (5) 16 / (9) 12: 175pts
5. Tredegar (Ian Porthouse): (3) 54 / (5) 48 / (5) 32 / (4) 17 / (4) 17: 168pts
6. Paris Brass Band (Florent Didier): (6) 45 / (7) 42 / (3) 36 / (10) 11 / (8) 13: 147pts
7. Brighouse & Rastrick (Dr David Thornton): (7) 42 / (6) 45 / (7) 28 / (7) 14 / (7) 14: 143pts
8. Carlton Main Frickley (Ian McElligott): (9) 36 / (8) 39 / (9) 24 / (11) 10 / (11) 10: 117pts*
9. Virtuosi GUS (Adam Cooke): (8) 39 / (10) 33 / (8) 26 / (12) 9 / (6) 15: 116pts**
10. Grimethorpe Colliery (Cpt Sam Hairsine): (10) 33 / (9) 36 / (12) 18 / (6) 15 / (12) 9: 111pts
11. Flowers (David Childs): (12) 27 / (12) 27 / (10) 22 / (9) 12 / (2) 19: 107pts
12. Leyland (Thomas Wyss): (11) 30 / (11) 30 / (11) 20 / (8) 13 / (10) 11: 104pts

* 2pts deducted for time penalty
**6ts deducted for time penalty

Individual Awards:

Quality of Performance: Eikanger-Bjørsvik
Programme Content: Fountain City
Best Performance in Entertainment & Presentation: Fountain City
Audience Entertainment Trophy: Tredegar
Best New Composition: ‘Life’ by Fabien Cali (Paris Brass Band)
Best Soloist: Gary Curtin (euphonium) — Foden’s
Best Soprano: Ryan Sharp (Fountain City)
Best Principal Cornet: Kirsty Abbotts (Carlton Main Frickley Colliery)
Best Flugel: Helen Williams (Cory)
Best Tenor Horn: Sheona White (Brighouse & Rastrick)
Best Baritone: Ben Stratford (Tredegar)
Best Euphonium: Glyn Williams (Cory)
Best Trombone: Tore Bryne Berg (bass trombone) Eikanger-Bjørsvik
Best Bass Section: Cory
Best Percussion: Fountain City
Youngest Player: Alex Evans (Tredegar)

*Full results courtesy of 4br




Comments are closed.

Back to Top ↑