Live

Published on May 12th, 2018 by gavin

LIVE: Spring Festival 2018

Follow all the action live from Blackpool Winter Gardens as bands battle it out at the Spring Festival…


The Grand Shield
Test Piece: The Triumph of Time (Professor Peter Graham)
Adjudicators: Nigel Boddice & Garry Cutt

First Prize: £800 and Grand Shield
Second Prize: £600
Third Prize: £400
Fourth Prize: £300

Draws: 9.00am & 12.30pm
Commence: 10.00am

1. Jaguar Land Rover (Dave Lea)
2. NASUWT Riverside (Professor Nicholas Childs)
3. Pemberton Old Wigan DW (Ben Dixon)
4. Friary Guildford (Chris King)
5. Hepworth (Leigh Baker)
6. Reg Vardy (Russell Gray)
7. Ashton-under-Lyne (Philip Chalk)
8. City of Cardiff (Mellingriffith) (Dewi Griffiths)
9. Llwydcoed (Christopher Turner)
10. Aldbourne (Dr David Thornton)
11. Hammonds Saltaire (Morgan Griffiths)
12. Thoresby Colliery (Ian McElligott)
13. Rainford (Gareth Brindle)
14. East Yorkshire Motor Services (Stig Maersk)
15. Woodfalls (Dr Robert Childs)
16. Filton Concert Brass (Tom Davoren)
17. Milnrow (Mark Bentham)
18. Camborne Town (Kevin Mackenzie)
19. Tongwynlais Temperance (Andreas Kratz)
20. Virtuosi GUS (Adam Cooke)

The Senior Cup
Test Piece: Diadem of Gold (George Bailey arr Frank Wright)
Adjudicators: Mike Fowles & Roger Webster

First Prize: £600 and Belle Vue 100 Guinea Challenge Cup
Second Prize: £400
Third Prize: £300
Fourth Prize: £200

Draws: 9.45am & 1.00pm
Commence: 10.45am

1. Jackfield (Simon Platford)
2. Yorkshire Imperial Urquhart Travel (Jack Capstaff)
3. St Dennis (Darren Hawken)
4. Redbridge (Richard Ward)
5. Ratby Co-operative (Mareika Gray)
6. Kingdom Brass (Ian Porthouse)
7. Unite the Union (City of Sheffield) (John Roberts)
8. Aveley & Newham (Alan Duguid)
9. Skelmanthorpe (Martin Heartfield)
10. TCTC Group (Jef Sparkes)

Blackburn & Darwen (Jonathan Bates)
Burry Port Town (Christopher Bond)
Dalmellington (Richard Evans)
Goodwick Brass (Matthew Jenkins)
Hatfield (Stan Lippeatt)
Lydbrook (Glyn Williams)
Newtongrange Silver (Anne Crokston)
Northop Silver (John Doyle)

The Senior Trophy
Test Piece: A Kensington Concerto (Eric Ball)
Adjudicators: Paul Andrews & Ryan Breen

First Prize: £600 and Senior Trophy
Second Prize: £400
Third Prize: £300
Fourth Prize: £200

Draws: 10.15am & 1.20pm
Commence: 11.15am

1. Marsden Silver (Alan Widdop)
2. City of Bradford (Lee Skipsey)
3. Bon Accord (Stephen Malcolm)
4. Vernon Building Society Poynton (Ryan Watkins)
5. Fishburn (David Hirst)
6. Unison Kinneil (Colin McKenzie)
7. Mount Charles (John Maines)
8. Roberts Bakery (Paul Lovatt-Cooper)
9. Tylorstown (Gary Davies)
10. Drighlington (Tommy Tynan)

Derwent Brass (Keith Leonard)
East London Brass (Jayne Murrill)
Ebbw Valley Brass (Gareth Ritter)
Eccles Borough (David Hamilton)
Elland Silver (Daniel Brooks)
Roche Brass (David Johnson)
Shepherd Group (Richard Wilton)
SPAL Sovereign Brass (Trevor Jones)
Vernon Building Society Poynton (Ryan Watkins)
Wantage (Paul Holland)




Comments are closed.

Back to Top ↑

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com